Scientific Program HOME > Program > Scientific Program

Plenary Session

Date & Time September 22 (Fri), 10:30-12:00 Place GBR A+B
Speakers
  1. 1.Ultrasound of Brachial Plexus Injuries
    Carlo Martinoli (University of Genoa, Italy)
  2. 2.Neuromuscular Ultrasound: Current Research and Implications for the Future
    Francis Walker (Wake Forest School of Medicine, USA)


Topic Sessions


[Topic-1A] Upper Extremity 1

Date & Time September 21 (Thu), 13:30-15:00 Place GBR A
Speakers
  1. 1.Ultrasound physics and optimization of ultrasound image
    Francis Walker (Wake Forest School of Medicine, USA)
  2. 2.Anatomy and ultrasound imaging of brachial plexus
    Doris Lieba-Samal (Medical University of Vienna, Austria)
  3. 3.Anatomy and ultrasound imaging of main upper limb nerves, median, ulnar, and radial nerves
    Ingrid Moller (University of Barcelona, Spain)

[Topic-1B] Spine

Date & Time September 21 (Thu), 13:30-15:00 Place GBR B
Speakers
  1. 1.Ultrasound imaging and guided injection of cervical spine and nerves
    Sun Gun Chung (Seoul National University Hospital, Korea)
  2. 2.Ultrasound imaging and guided injection of lumbosacral spine and nerves
    Jee Youn Moon (Seoul National University Hospital, Korea)
  3. 3.Ultrasound imaging and guided injection of thoracic spine and nerves
    Sang Hoon Lee (Madi Clinic, Korea)

[Topic-2A] Upper Extremity 2

Date & Time September 21 (Thu), 15:30-17:00 Place GBR A
Speakers
  1. 1.Anatomy and ultrasound imaging of other upper limb, shoulder girdle and neck nerves
    Sun Jae Won (The Catholic University of Korea, Korea)
  2. 2.MRI imaging of brachial plexus and other shoulder girdle and neck nerves
    Dong-Ho Ha (Dong-A University College of Medicine, Korea)
  3. 3.MR/US imaging of main and other upper limb nerves
    Kil Ho Cho (Yeungnam University College of Medicine, Korea)

[Topic-2B] Entrapment and Diabetic Neuropathy

Date & Time September 21 (Thu), 15:30-17:00 Place GBR B
Speakers
  1. 1.Ultrasound for entrapment neuropathy of upper limb
    Georgios Filippou (University of Ferrara, Italy)
  2. 2.Lower extremity entrapment
    Michael Cartwright (Wake Forest School of Medicine, USA)
  3. 3.Ultrasound in diabetic polyneuropathies
    Chang-Hwan Kim (Inha University, Korea)

[Topic-3A] Peripheral Nerve Disease

Date & Time September 22 (Fri), 08:30-10:00 Place GBR A
Speakers
  1. 1.Peripheral nerve tumor
    Sun-Joo Lee (Inje University College of Medicine, Korea)
  2. 2.Sonographic findings in rare peripheral neuropathy
    Sang Beom Kim (Kyung Hee University, Korea)

[Topic-3B] Cranial Nerves

Date & Time September 22 (Fri), 08:30-10:00 Place GBR B
Speakers
  1. 1.Cranial nerve ultrasound
    Michael Cartwright (Wake Forest School of Medicine, USA)
  2. 2.Imaging diagnosis of cranial neuropathy
    Jeong Hyun Lee (University of Ulsan, Korea)
  3. 2.Electrodiagnosis of cranial nerve diseases
    Suk-Won Ahn (Chung-Ang University, Korea)

[Topic-4A] Lower Extremity 1

Date & Time September 22 (Fri), 13:00-14:30 Place GBR A
Speakers
  1. 1.Anatomy and ultrasound imaging of main lower limb nerves: fibular, tibial, sciatic & sural
    Stefan Meng (KFJ Hospital, Austria)
  2. 2.Anatomy and musculoskeletal imaging of nerves in foot and ankle
    Joon Shik Yoon (Korea University, Korea)
  3. 3.Ultrasound guided nerve block
    Ke-Vin Chang (National Taiwan University, Taiwan)

[Topic-4B] KAPM - How to use various injectates for musculoskeletal pain management
*대한임상통증학회 세션

Note: The session is organized by the Korean Association of Pain Medicine (KAPM).
*Session in Korean. No interpretation provided.
Date & Time September 22 (Fri), 13:00-14:30 Place GBR B
Speakers
  1. 1.Local anesthetics, hyperosmolar agent and hyaluronidase
    Injong Kim (Gimpo Woori Hospital, Korea)
  2. 2.Anti inflammatory agent
    Kyunghoon Min (Cha University, Korea)
  3. 3.Treatment of tendinopathy by manipulation of tendon stem cells using diverse regenerative agents
    Sang Jun Kim (Sungkyunkwan University, Korea)

[Topic-5A] Lower Extremity 2

Date & Time September 22 (Fri), 15:00-16:30 Place GBR A
Speakers
  1. 1.MRI imaging of main lower limb nerves: fibular, tibial, sciatic & sural
    So Young Park (Kyung Hee University Hospital at Gangdong, Korea)
  2. 2.MRI imaging of other lower limb and pelvic girdle nerves
    Young Cheol Yoon (Samsung Medical Center, Korea)
  3. 3.MR imaging of lumbosacral radiculopathy
    Jung-Ah Choi (Hallym University Dongtan Sacred Heart Hospital, Korea)

[Topic-5B] KANMSㆍSONO - Anatomic correlations of US with MRI
* 대한신경근골격초음파학회 세션

Note: The session is organized by the Korean Academy of Neuromusculoskeletal Sonography (KANMS∙SONO).
*Session in Korean. No interpretation provided.
Date & Time September 22 (Fri), 15:00-16:30 Place GBR B
Speakers
  1. 1.Anatomic correlation of ultrasound imaging with MRI: Shoulder & Arm
    Du Hwan Kim (Keimyung University School of Medicine, Korea)
  2. 2.Anatomic correlation of ultrasound imaging with MRI: Elbow & Forearm
    Jaewon Beom (Chung-Ang University, Korea)
  3. 3.Anatomic correlation of ultrasound imaging with MRI: Wrist & Hand
    Jang-Woo Lee (National Health Insurance Service Ilsan Hospital, Korea)

[Topic-6] New Ultrasound and MRI Technology

Date & Time September 23 (Sat), 09:00-11:00 Place Jade 1+2
Speakers
  1. 1.High Resolution Ultrasound Imaging for MSK
    Jung-ho Kim (Samsung Electronics Co., Ltd, Korea)
  2. 2.MR Neurography and DTI
    Roberto Gasparotti (University Degli Studi di Brescia, Italy)
  3. 3.Microvascular Doppler imaging and ultrasound contrast enhanced imaging
    Leo Visser (St. Elisabeth Hospital, Netherlands)
  4. 4.Regenerative therapy of peripheral nerve disease (stem cell and PRP)
    Gi-Young Park (Catholic University of Daegu, Korea)


SIG Sessions


[SIG-1] Sonoelastography

Date & Time September 22 (Fri), 08:30-10:00 Place Jade 1
Speakers
  1. 1.Principle and imaging technique of elastography
    Chueh-Hung Wu (National Taiwan University, Taiwan)
  2. 2.Strain sonoelastography
    Wen-Shiang Chen (National Taiwan University, Taiwan)
  3. 3.Shear wave sonoelastography
    Lisa Hobson-Webb (Duke University, USA)

[SIG-2] US-guided Radiofrequency

Date & Time September 22 (Fri), 08:30-10:00 Place Jade 2
Speakers
  1. 1.Principles and technique of radiofrequency
    Dong-gyu Lee (Yeungnam University College of Medicine, Korea)
  2. 2.Continuous and pulsed radiofrequency of spinal nerves; Ultrasound-guided radiofrequency neurotomy in cervical spine
    Sang-Heon Lee (Korea University College of Medicine, Korea)
  3. 3.Pulesed radiofrequency of peripheral nerves
    Min Cheol Chang (Yeungnam University College of Medicine, Korea)

[SIG-3] Muscle Ultrasound

Date & Time September 22 (Fri), 08:30-10:00 Place Jade 3
Speakers
  1. 1.Ultrasound in myopathy
    Andrea Boon (Mayo Clinic, USA)
  2. 2.Muscle ultrasound in neuropathy
    Byung-Jo Kim (Korea University, Korea)
  3. 3.Diaphragm ultrasound
    Aarti Sarwal (Wake Forest School of Medicine, USA)

[SIG-4] Comparison of Imaging and Electrodiagnosis

Date & Time September 22 (Fri), 13:00-14:30 Place Jade 1
Speakers
  1. 1.Ultrasound vs electrodiagnosis
    Leo Visser (St. Elisabeth Hospital, Netherlands)
  2. 2.MRI vs electrodiagnosis
    Dong Hwee Kim (Korea University, Korea)
  3. 3.Ultrasound vs MRI
    Roberto Gasparotti (University Degli Studi di Brescia, Italy)

[SIG-5] Peripheral Nerve Trauma

Date & Time September 22 (Fri), 15:00-16:30 Place Jade 1
Speakers
  1. 1.Ultrasound of peripheral nerve trauma in upper limb
    Jonathan Smith (Walter Reed National Military Medical Center, USA)
  2. 2.MR imaging of peripheral nerve trauma
    Roberto Gasparotti (University Degli Studi di Brescia, Italy)
  3. 3.Ultrasound in cranial nerve pathology
    Doris Lieba-Samal (Medical University of Vienna, Austria)



Hands-on Workshops


[Workshop-01] Lower Extremity 1

Date & Time September 21 (Thu), 13:30-15:00 Place Jade 1+2+3
Tutors
  1. 1.Ultrasound imaging of main lower limb nerves: fibular, tibial, sciatic & sural
    Leo Visser (St. Elisabeth Hospital, Netherlands)
  2. Lisa Hobson-Webb (Duke University, USA)
  3. 2.Ultrasound imaging of other lower limb and pelvic girdle nerves
    Ke-Vin Chang (National Taiwan University, Taiwan)
  4. Sang Beom Kim (Kyung Hee University, Korea)
  5. 3.Ultrasound guided lower limb nerve block
    Andrea Boon (Mayo Clinic, USA)
  6. Tae Im Yi (Bundang Jesaeng Hospital, Korea)

[Workshop-02] BTX-A (Upper Extremity)

Date & Time September 21 (Thu), 13:30-15:00 Place Royal
Tutors
  1. 1.Upper Extremity Deformities related to Spasticity, Target Muscles, Doses of BTX
    Won-Seok Kim (Seoul National University, Korea)
  2. 2.Ultrasonographic Anatomy of Upper Extremity Target Muscles
    Shi-Uk Lee (Seoul National University, Korea)
  3. 3.Hands-on
    Sung Ju Jee (Chungnam National University, Korea)
  4. Joon-ho Shin (National Rehabilitation Center, Korea)
  5. Byong-Ju Ryu (Sahmyook Medical Center, Korea)
  6. Sang Yoon Lee (Seoul National University, Korea)

[Workshop-03] Upper Extremity 1

Date & Time September 21 (Thu), 15:30-17:00 Place Jade 1+2+3
Tutors
  1. 1.Ultrasound imaging of brachial plexus
    Francis Walker (Wake Forest School of Medicine, USA)
  2. Dong Hwee Kim (Korea University, Korea)
  3. 2.Ultrasound imaging of main upper limb nerves, median, ulnar, and radial nerves
    Byung-Jo Kim (Korea University, Korea)
  4. Jonathan Smith (Walter Reed National Military Medical Center, USA)
  5. 3.Ultrasound guided upper limb nerve block
    Gi-Young Park (Catholic University of Daegu, Korea)
  6. Joon-Sung Kim (The Catholic University of Korea, Korea)

[Workshop-04] BTX-A (Lower Extremity)

Date & Time September 21 (Thu), 15:30-17:00 Place Royal
Tutors
  1. 1.Ultrasound anatomy of pelvic and thigh muscles
    Vanessa Baute (Wake Forest School of Medicine, USA)
  2. 2.Ultrasound anatomy of leg and foot muslces
    Nidhi Bhatnagar (Sanjeevan Hospital, India)
  3. 3.Ultrasound guided Botulinum toxin injection
    Dongrak Kwon (Catholic University of Daegu, Korea)

[Workshop-05] Spine

Date & Time September 22 (Fri), 08:30-10:00 Place Royal
Tutors
  1. 1.Ultrasound imaging of cervical and thoracic spine and nerves
    Stefan Meng (KFJ Hospital, Austria)
  2. 2.Ultrasound guided injection of cervical and thoracic spine and nerves
    Jong Pil Jeong (Seoul Asan Neuro Clinic, Korea)
  3. 3.Ultrasound imaging of lumbosacral spine and nerves
    Kilbyung Lim (Inje University, Korea)
  4. 4.Ultrasound guided injection of lumbosacral spine and nerves
    Jaeki AHN (Inje University, Korea)

[Workshop-06] Lower Extremity 2

Date & Time September 22 (Fri), 13:00-14:30 Place Jade 2
Tutors
  1. 1.Ultrasound imaging of main lower limb nerves: fibular, tibial, sciatic & sural
    Jaeki AHN (Inje University, Korea)
  2. 2.Ultrasound imaging of other lower limb and pelvic girdle nerves
    Jaeyoung An (The Catholic University of Korea, Korea)
  3. 3.Ultrasound guided lower limb nerve block
    Donkyu KIM (Chung-Ang University, Korea)

[Workshop-07] Cervical and Thoracic Spines

Date & Time September 22 (Fri), 13:00-14:30 Place Jade 3
Tutors
  1. 1.Ultrasound imaging of cervical and thoracic spine and nerves
    Yongtaek Lee (The Catholic University of Korea, Korea)
  2. 2.Ultrasound guided injection of cervical and thoracic spine and nerves
    Sun Gun Chung (Seoul National University, Korea)

[Workshop-08] Upper Extremity 2

Date & Time September 22 (Fri), 13:00-14:30 Place Royal
Tutors
  1. 1.Diaphragm ultrasound
  2. Aarti Sarwal (Wake Forest School of Medicine, USA)
  3. 2.Ultrasound imaging of brachial plexus
  4. Michael Cartwright (Wake Forest School of Medicine, USA)
  5. Dongrak Kwon (Catholic University of Daegu, Korea)
  6. 3.Ultrasound imaging of main upper limb nerves, median, ulnar, and radial nerves
  7. Bum Chun Suh (Sungkyunkwan University, Korea)
  8. Jae Min KIM (The Catholic University of Korea, Korea)
  9. 4.Ultrasound guided upper limb nerve block
  10. Wen-Shiang Chen (National Taiwan University, Taiwan)
  11. Ki Deok Park (Gachon University Gil Medical Center, Korea)

[Workshop-09] Lower Extremity 3

Date & Time September 22 (Fri), 15:00-16:30 Place Jade 2
Tutors
  1. 1.Ultrasound imaging of main lower limb nerves: fibular, tibial, sciatic & sural
    Ingrid Moller (University of Barcelona, Spain)
  2. 2.Ultrasound imaging of other lower limb and pelvic girdle nerves
    Carlo Martinoli (University of Genoa, Italy)
  3. 3.Ultrasound guided lower limb nerve block
    Eun Kuk Kim (Korea National Sport University, Korea)

[Workshop-10] Lumbar Spine

Date & Time September 22 (Fri), 15:00-16:30 Place Jade 3
Tutors
  1. 1.Ultrasound imaging of lumbosacral spine and nerves
    Kyunghoon Min (Cha University, Korea)
  2. 2.Ultrasound guided injection of lumbosacral spine and nerves
    Joon Shik YOON (Korea University, Korea)

[Workshop-11] Upper Extremity 3

Date & Time September 22 (Fri), 15:00-16:30 Place Royal
Tutors
  1. 1.Ultrasound imaging of brachial plexus
    Vanessa Baute (Wake Forest School of Medicine, USA)
  2. Nidhi Bhatnagar (Sanjeevan Hospital, India)
  3. 2.Ultrasound imaging of main upper limb nerves, median, ulnar, and radial nerves
    Jeongim Seok (Catholic University of Daegu, Korea)
  4. Gergios Filippou (University of Ferrara, Italy)
  5. 3.Ultrasound guided upper limb nerve block
    Chueh-Hung Wu (National Taiwan University, Taiwan)
  6. Bum Gi Han (Yeonsei Neurologic Clinic, Korea)